Close

Kolik bodů musím získat, aby mě přijali?

Neexistuje pravidlo, které by alespoň v hrubých obrysech ukazovalo, kolik bodů znamená úspěšné přijetí. Na základě našich zkušeností lze velmi hrubě odhadnout, že na gymnázia bývá hranice studenta s průměrnými známkami mezi 60 a 75 body, u ostatních maturitních škol mezi 40 a 55. Toto je však jen velmi hrubý nástřel, který často neplatí.

Důležitější informací je, že poměr přihlášených a přijatých nemá žádnou souvislost s hranicí přijetí. Existují školy, na které se hlásí spíše ambiciózní studenti a ačkoli mohou vypadat snadno dostupné, hranice bude vysoko.
Příklad: v roce 2015 se žák pokoušel dostat na gymnázium, které přijímalo 120 studentů ze 270 přihlášených, tedy zhruba polovinu. Poslední přijatý měl z Jednotných testů dohromady 65 bodů. Naproti tomu gymnázium v sousedním městě přijímalo 30 ze 115 přihlášených, tedy asi čtvrtinu. Poslední přijatý měl celkem 36 bodů.
Poměr přihlášených a přijatých sám o sobě tedy nic neznamená a výrok „Potřebuji mít alespoň 35 bodů z ČJ a 35 bodů z MA“ je tedy zcela zcestný, hranice přijetí se na jeho základě nedá odhadovat!

O něco spolehlivější informaci získáte, pokud zjistíte, kolik bodů měl poslední přijatý na Vámi vybrané škole ve Vámi zvoleném oboru loni. Je vcelku překvapivé, že hranice často zůstává na podobné úrovni. I toto je ne úplně spolehlivý zdroj informací, v naší praxi se však ukázal spolehlivějším.

Významná je pouze minimální hranice přijetí, pomocí které škola může stanovit, že uchazeči s nedostatečným počtem bodů vůbec nesplní podmínky přijímacího řízení. Gymnázia i další prestižní střední školy tuto hranici stanovují. Školy, o které není až tak velký zájem, nikoli, mohly by vyřadit přijaté uchazeče a nenaplnit kapacitu.

3 thoughts on “Kolik bodů musím získat, aby mě přijali?

  1. admin

   Kterou zdravku? Záleží to školu od školy.
   Obecné informace jsou jinak v nedávném videu na Youtube kanále.
   S pozdravem RB

 1. Adéla

  Dobrý den právě mám po přijímačkách a tak bych se chtěla zeptat kolik bodů bych měla cca mít když se hlásím na Hotelovku s cestovním ruchem v Havířově? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *