Close

Je možné Jednotné testy stihnout v časovém limitu?

Určitě ano. Oproti jiným typům zkoušek, se kterými se můžete setkat např. při přijímacím řízení na VŠ, je časový limit poměrně benevolentní. Na každou úlohu z českého jazyka jsou vyhrazeny přesně 2 minuty, na každou úlohu z matematiky téměř 5 – a v roce 2020 se navíc časový limit prodlužuje! Je nutno zmínit, že úlohy se často skládají z několika dílčích úkolů, u ČJ tedy neodpovídáte na 30 otázek, ale na více. Totéž platí u matematiky. Často však úspěšné vyřešení jediného úkolu umožní správně zodpovědět všechny podúlohy.

Práce s časem je jednou ze základních dovedností, které Vás můžeme naučit v rámci našich kurzů i individuálního doučování. Přesto se pokusíme naše doporučení shrnout i zde:

Pokud jste vyzkoušeli Jednotné testy z minulých let a neměli jste s časovým limitem žádný problém, můžete postupovat od první úlohy po poslední.
Pokud však test nestíháte, zkuste jej hned na začátku prolistovat a vypsat si čísla úkolů, které jsou Vám nejpříjemnější. Během několika minut tak získáte povědomí o úlohách, kde nejsnáze získáte body. Prvně vyřešte právě tyto úlohy.
Díky tomu dokážete rychle vyřešit třetinu či polovinu testu a získáte nejen jisté body, ale také sebevědomí. Zbylý čas využijte na plohy, které jsou Vám povědomé a tušíte v nich alespoň určitou šanci na úspěch.

Nikdy test neodevzdávejte bez vyplněných odpovědí, alespoň u uzavřených otázek. Body za chybně vyřešené úkoly se nestrhávají, pokud tedy na některé z nich nezbude čas, příp. opravdu netušíte odpověď, přesto nezapomínejte, že má smysl pokusit štěstěnu a nějakou odpověď zatrhnout (u otevřených úloh si ji vymyslet). V posledních 5 minutách časového limitu tedy dbejte na to, aby v záznamovém archu nezůstala prázdná políčka, neboť i to Vám může několik bodů „zdarma“ nadělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *