Close

Jak zvolit střední školu, když žák nejeví o žádný obor zájem?

Jednoduše, je potřeba najít školu, která jej osloví 😊

To jsme Vám asi moc nepomohli. Proto dodáváme podrobnosti. Zkuste prvně zhodnotit, zda dítě učení baví a zda je šance, že by pokračovalo na vysoké škole. Pak můžeme doporučit gymnázium, k nimž jsme vypsali mnoho informací výše. S největší pravděpodobností ale gymnázium nebude nejvhodnějším výběrem – na gymnázia směřuje kolem 20 % populace a většinou se jedná o žáky, kteří projevují zájem o studium už na základní škole – předpokládáme, že v takovém případě byste nepotřebovali poradit, protože dítě cílevědomě za studiem na gymnáziu jde.

V nejlepším zkuste mrknout na zájmy dítěte – existuje mnoho oborů, které navazují na koníčky a jejich studium může opravdu bavit. Dále je potřeba zjistit, jestli není ve škole předmět, který dítě baví a je v něm lepší než v ostatních (dejte si pozor na ovlivnění zájmu žáků vyučujícím – já měl třeba po celou základní školu nejraději fyziku díky skvělému vyučujícímu, vlohy pro ni však nemám).
Často se dozvíte, že by dítě bavily IT technologie – pozor na různé školy, které si přidávají studium „počítačů“ jako módní záležitost! Je vhodné také ověřit, jestli dítě skutečně baví profesionální stránka práce s IT, nebo pouze uživatelská. Talent může ukázat např. úloha 16 z matematiky u Jednotných testů, která vyžaduje cit pro pochopení programovacích pravidel.
Mrkněte se však na všechny předměty, často lze zjistit, ke kterému z nich má žák nejmenší odpor.
Pokud zvládá jazyky, zkuste humanitně zaměřený obor, ať už mezinárodní vztahy anebo třeba obchodní akademii apod.
Pokud nemá odpor k fyzice a chemii, příp. matematice, hledejte mezi technickými středními školami, od strojírenství či stavebnictví po chemie, lycea…
Lze najít střední školy, které rozvíjejí talent ze všech předmětů.

Následně zkuste s dítětem zkonzultovat různé možnosti, a především jej vzít přímo do konkrétních škol. Právě tak často vzniká vztah k různým oborům – nadšení vyučující na dnech otevřených dveří umí zaujmout.
Určitě buďte aktivní – hledejte možnosti a zkoušejte je prakticky ověřit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *